20 stycznia 2019

Wesele W Kanie – Rozważanie Słowa Na II Niedzielę Zwykłą

Wesele w Kanie to obraz wspólnoty, która cieszy się cudem miłości dwojga ludzi, przeżywając też z tej okazji radość ze spotkania. Okazuje się jednak, że na radości z przebywania ze sobą nie można zbudować nic trwałego – wino kiedyś się skończy, czasem nawet zbyt szybko. Na weselu opisywanym przez Jana Ewangelistę byli jednak Jezus, Jego Matka i uczniowie. Spostrzegawczość Maryi i konkretna wskazówka dana odpowiedzialnym za przebieg wesela okazują się być ratunkiem w podbramkowej sytuacji braku wina.
„Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie” (J 2,5) – te słowa skierowane są także do nas, chrześcijan XXI wieku, ludzi w szczególności odpowiedzialnych za budowanie w społeczeństwach więzi jedności i pokoju. Pozwalając Chrystusowi przemieniać nasze serca według Jego Słowa, stajemy się skutecznymi ewangelizatorami, którzy wiary w Jezusa nie narzucają (starosta weselny z Kany nie znał pochodzenia wina), ale dzięki świadectwu swojego życia nie pozwalają innym przejść wobec Niego i Jego Miłości obojętnie.
Kościół, jeśli przezwycięża wewnętrzne podziały i obecną w nim różnorodność traktuje jako bogactwo (1 Kor 12,4: „Różne są dary łaski, lecz ten sam Duch”), udowadnia wszystkim wokół, że Ewangelia może przemienić i udoskonalić ludzkie wysiłki w coś bardzo trwałego. Nasze serca są wodą, którą tylko Jezus może przemienić w wyborne wino.
(ks. Mateusz Tarczyński)

Oaza Dzieci Bożych 1-3 Żukowo 2020