20 maja 2020

Postulator procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Jana Pawła II ksiądz Sławomir Oder o zarzutach względem Jana Pawła II w sprawie pedofilii.

Jan Paweł II wiedział o zarzutach pedofilii? „Nie ma dowodów”

– Nie istnieje żaden dowód zaangażowania papieża w te sprawy – powiedział postulator procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Jana Pawła II ksiądz Sławomir Oder. Odniósł się w ten sposób do pytania dziennikarzy o to, czy papież wiedział o zarzutach pedofilii kierowanych pod adresem założyciela Legionistów Chrystusa ojca Marciala Maciela Degollado.

We wtorek w Watykanie odbyła się konferencja prasowa poświęcona procesowi beatyfikacyjnemu i kanonizacyjnemu Jana Pawla II. Postulator tego procesu ks. Sławomir Oder poinformował dziennikarzy, że podczas postępowania przeanalizowano także kwestie skandalu pedofilii w Kościele, który został ujawniony po pontyfikacie Jana Pawła II. Zapewnił, że szczegółowe postępowanie w tej sprawie przeprowadzono w duchu „pełnej jasności”.

Ks. Oder przypomniał, że uchylenie przez Benedykta XVI wymogu oczekiwania przez pięć lat po śmierci kandydata na ołtarze było jedyną udzieloną dyspensą w procesie Jana Pawła II. Ten pięcioletni okres – mówił postulator – ma według przepisów służyć potwierdzeniu opinii świętości. – Tymczasem wierni każdego dnia ją potwierdzali, oddając cześć Janowi Pawłowi II przy jego grobie – podkreślił.

Były też głosy przeciwników kanonizacji

Postulator przyznał, że w trakcie procesu napływały również głosy przeciwników kanonizacji papieża Polaka.

Pochodziły one według jego relacji zarówno ze strony „lewicy w Kościele”, czyli zwolenników liberalnej teologii, jak i konserwatywnych kręgów lefebrystów.

Jana Pawła II ukształtowało cierpienie

Podczas spotkania z dziennikarzami na pięć dni przed kanonizacją polskiego papieża oraz Jana XXIII ksiądz Oder mówił, że symboliczne znaczenie ma karteczka, którą koledzy przyczepili na drzwiach pokoju studenta Karola Wojtyły: „przyszły święty”. Zwrócił uwagę na to, że już w młodym wieku przyszły papież doznał wielkich cierpień i pozostał zupełnie sam po śmierci swych najbliższych. – Szkołą, która go ukształtowała, było cierpienie – dodał ksiądz Oder.

Zwrócił uwagę na prostotę życia i mistycyzm Jana Pawła II, który jako najważniejsze zadanie Kościoła wskazywał ewangelizację.

Ksiądz Sławomir Oder przypomniał, że przyszły papież doświadczył dwóch totalitaryzmów – nazizmu i komunizmu, co również odcisnęło ogromne piętno na jego życiu.

Jan Paweł II, w przeciwieństwie do Jana XXIII, nie prowadził dzienniczka Duchowego. Notatek o takim charakterze jest bardzo mało, ale jedną z kluczowych dla zrozumienia duchowości papieża były słowa o konieczności „spłacenia długu”, jaki otrzymał wraz z darem miłości – mówił ksiądz Oder.

Jan XXIII – pasterz i ojciec

Postulator procesu kanonizacyjnego Jana XXIII ojciec Giovangiuseppe Califano, który jest już 4. postulatorem tego postępowania trwającego prawie 50 lat, przytoczył słowa młodego księdza Roncallego: „Bóg chce, żebym był święty”. Potem już jako papież mówił: „nazywają mnie Ojcem Świętym, naprawdę chcę nim być”.

Mówił też, że cechą, która wyróżniała papieża, była pokora. Zdaniem ojca Califano Jana XXIII można opisać najlepiej słowami: pasterz i ojciec. Przypomniał, że tak właśnie mówił o nim papież Franciszek podczas spotkania z pielgrzymami z Bergamo w 50. rocznicę śmierci Jana XXIIII 3 czerwca zeszłego roku.

ks. Proboszcz

Krzyż na ul. Polnej odnowiony - testament p. Gienka Młyńskiego