21 września 2020

20 września - Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu

Wszystkim dziennikarkom i dziennikarzom życzę wytrwałości w docieraniu do prawdy oraz przenikliwości i mądrości w przekazywaniu informacji – powiedział rzecznik Episkopatu ks. Leszek Gęsiak SJ z okazji 54. Światowego Dnia Środków Społecznego Przekazu, który w Polsce przypada w tym roku 20 września.

Rzecznik Episkopatu podkreślił, że przekazywanie informacji zarówno w mass mediach jak i w mediach społecznościowych powinno zawsze odbywać się z poszanowaniem godności osoby ludzkiej, o czym wielokrotnie przypominał św. Jan Paweł II jak i papież Franciszek. „Przekazywane przez dziennikarzy informacje nie mogą być wymierzone w drugiego człowieka. Rzetelna komunikacja zawsze uwzględnia godność osoby i jej prawo do dobrego imienia” – zaznaczył ks. Leszek Gęsiak SJ.

Odniósł się również do tegorocznego orędzia papieża Franciszka, w którym Ojciec Święty zachęca, by „oddychać prawdą dobrych historii, takich, które budują, a nie niszczą”. „Papież Franciszek wzywa dziennikarzy, by unikali tworzenia historii, które niszczą i rwą delikatne nici współistnienia" odzierając człowieka z jego godności. Jednocześnie zachęca do przekazywania historii, które pomagają odnaleźć korzenie i siłę, aby iść razem naprzód” – podkreślił rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

BP KEP / Warszawa

ks. Proboszcz