13 października 2020

XX Dzień Papieski

Każdego roku w niedzielę poprzedzającą wybór kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową w kraju i środowiskach polonijnych obchodzony jest Dzień Papieski. W tym roku jubileuszowe obchody pod hasłem „Totus Tuus” przypadły na 11 października. Tego dnia przeprowadzano tradycyjną zbiórkę środków na stypendia dla zdolnej i niezamożnej młodzieży z małych miejscowości. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, obchodząca 20-lecie istnienia. Przez ten czas FDNT dzięki darczyńcom przekazała na stypendia blisko 200 mln zł.

Obchody centralne XX Dnia Papieskiego zwieńczyła konferencja naukowa „Totus Tuus postawa na dzisiaj”. Prowadzona przez dr. hab. Pawła Skibińskiego z Uniwersytetu Warszawskiego wykłady wygłosili: abp prof. Ludwig Schick – metropolita Bambergu, ks. prof. Jerzy Szymik, wybitny teolog i poeta z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, prof. Andrea Riccardi z Rzymu – historyk, założyciel Wspólnoty Sant’Egidio.

W gronie komentatorów zasiedli m.in. ks. prof. Marek Chmielewski z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, s. Anna Maria Pudełko AP oraz red. Grzegorz Górny.

Wydarzenie otrzymało Patronat Honorowy Prezydenta RP Andrzeja Dudy.
Odbywa się pod auspicjami kard. Kazimierza Nycza, metropolity warszawskiego.

Ks. prof. Szymik: św. Jan Paweł II przestrzegał przed fałszywym rozumieniem wolności

„Bicie czołem przed złotym cielcem wynaturzonej wolności i tegoż skutki (aborcja i eutanazja, homoseksualne pseudo-małżeństwa, in vitro) to wyjątkowo chory, anty-Chrystusowy punkt współczesnej cywilizacji zachodniej" – mówił ks. prof. Jerzy Szymik, wykładowca Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach podczas konferencji naukowej „Totus Tuus postawa na dzisiaj” z okazji XX Dnia Papieskiego.

Fot. PrtSc - YouTube/"Dzieło Nowego Tysiąclecia"

ks. Proboszcz

Oaza Dzieci Bożych 1-3 Żukowo 2020