W każdy 1 i 3 czwartek miesiąca, w Domu Św. Norberta, każda osoba potrzebująca porady prawnej, będzie mogła skorzystać z konsultacji z p. mecenasem Ryszardem Krawczykiem, który nieodpłatnie, w ramach wolontariatu, odpowiednio pokieruje w sprawach prawnych, wymagających rzetelnej wiedzy.
Propozycja ta skierowana jest do osób, które są w trudnej sytuacji materialnej, uniemożiwiającej im skorzystania z takiej usługi w normalnych warunkach.
Spotkania z Panem Mecenasem odbywać się będą na podanych niżej zasadach, które warto sobie przyswoić:
Zasady udzielania pomocy prawnej w Parafii WNMP w Żukowie
- Pomoc w postaci nieodpłatnej porady prawnej będzie udzielana wyłącznie osobom, których nie stać na uzyskanie odpłatnej pomocy prawnej i która złoży stosowne oświadczenie. Przed uzyskaniem nieodpłatnej pomocy prawnej osoba uprawniona składa pisemne oświadczenie, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej. Wzór oświadczenia stanowi załącznik do niniejszych zasad (na dole strony). Administratorem danych osobowych zawartych w oświadczeniu jest Parafia pw. WNMP w Żukowie
- Pomoc prawna będzie udzielana w Domu Św. Norberta w Żukowie w każdy pierwszy i trzeci czwartek miesiąca w godzinach 19:00-20:00.
- Potrzebę udzielenia porady prawnej należy zgłaszać poprzez formularz dostępny na stronie Parafii w zakładce „ bezpłatne porady prawne”, lub telefonicznie ( 058 6818242, mailem ( parafiawnmpzukowo@gmail.com) a także osobiście w Biurze Parafialnym w godz. przyjęć. Pomoc prawna będzie udzielana w kolejności zgłoszeń. O terminie i godzinie spotkania osoba ta zostanie poinformowana.
- Osoby określone w pkt 1 które znalazły się w nagłej i trudnej sytuacji osobistej lub rodzinnej a także kobiety ciężarne będą przyjmowane poza terminem określonym w pkt 2 powyżej . Procedura określona w pkt 3 stosowana będzie odpowiednio.
- Osobom ze znaczną niepełnosprawnością ruchową, które nie mogą stawić się osobiście może być udzielona pomoc w innej uzgodnionej formie.
- Porady będą udzielane przez profesjonalnego prawnika w zakresie prawa obowiązującego w Polsce tj. prawa rodzinnego, prawa pracy, prawa cywilnego, prawa ubezpieczeń społecznych, prawa administracyjnego, prawa karnego.
- Nieodpłatna pomoc prawna nie obejmuje spraw sprzecznych z nauką Kościoła a także związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Z ważnych powodów osoba udzielająca pomocy prawnej może odmówić udzielenia nieodpłatnej pomocy prawnej informując ją o przyczynach odmowy.
- Nie przewiduje się aby osoba udzielająca porad prawnych prowadziła na podstawie udzielonego jej pełnomocnictwa dalszą pomoc przez Sądem czy organem administracji publicznej lub samorządowej.
- Osoba, której porada będzie udzielana winna trakcie spotkania udostępnić osobie udzielającej pomocy prawnej niezbędne dokumenty dot. sprawy objętej poradą.
- Osoba, której porada będzie udzielana zostanie poinformowana o obowiązującym stanie prawnym oraz przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach. Osoba udzielająca porady prawnej wskaże sposób rozwiązania problemu, sporządzi pismo dot. zwolnienia z kosztów sądowych lub ustanowienia pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym lub administracyjnym. Osoba zostanie też poinformowana o kosztach postępowania i ryzyku finansowym związanym ze skierowaniem sprawy na drogę sądową.
Podstawa: Ustawa z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej ( Dz.U. z 2021 r. poz. 945).